תשובה: יואב רוזנברג

מאי 2023

מדור תשובה מביא אל פתחם של אישים מתחום התרבות את אותן השאלות, אנושיות, בוחנות ואינטימיות.
יואב רוזנברג הוא משורר, פילוסוף, פיזיקאי, לשעבר אלוף משנה בחיל המודיעין, פעיל פוליטי וחברתי.

באיזו אמונה החזקת בעבר אך לא עוד?

גדלתי במשפחה ובמוסדות של הציונות הדתית. האמנתי אמונה תמימה באלוהים, בתורה ובעבודה, ובשילוש הקדוש של ארץ ישראל, תורת ישראל ועם ישראל. בתהליך הדרגתי הגעתי להבנה הנוכחית שאני יכול להיות אדם רליגיוזי גם מבלי לשמור תרי"ג מצוות ומבלי לציית לחוקות הרבנים האורתודוקסים. חלק משמעותי מהמסע היה השתתפות בפורומים בין-דתיים, האחד של יהודים, נוצרים ומוסלמים, והשני של יהדות פלורליסטית. במסגרת הפורום השני ביקרתי קהילות יהודיות בניו יורק ובסן פרנסיסקו, שם נדהמתי לגלות את עומק העיסוק ביהדות ואת העומק הרוחני בדגש על המושג "תיקון עולם". מה שראיתי נגד לחלוטין את מה שניסו ללמד אותי בבתי הספר האורתודוקסים – ואת מה שמדי פעם אפשר לשמוע בציבוריות הישראלית – כאילו יהדות ארצות הברית עומדת בפני הכחדה. גיליתי יהדות פתוחה, מלבלבת, אהובה ורלוונטית.

מה למדת משברון הלב?

למדתי שאהבה איננה כביש דו-סטרי. התפיסה הרומנטית והאפלטונית של שני חצאים שמוצאים זה את זה אינה נכונה. לא פעם, אני אוהב את מי שכבר איננה אוהבת אותי, ולהיפך. הטרגדיה היא כשאתה מוצא את עצמך בכביש חד-סטרי, מתייסר בין המשך המאבק לבין ויתור. הכאב האמיתי כרוך ביכולת להפוך אדיש כלפי מי שזה לא מכבר רצית להיות לצידה ושתהיה לצידך בטוב וברע. ליבת הקושי בעיני היא ההתרחקות מהאינטימיות, שדומה לסרט פעולה: הגיבורה מתרחקת ממך ומאחוריה נופלים מסכי ברזל כבדים, ליבה וקולה אינם נשמעים עוד.

במה אנשים טועים לגביך?

אנשים חושבים שאני מתנשא. הם אינם מבחינים לטעמי בין התנשאות לבין אליטיזם. מהו אליטיזם? כמו ה-bildung הגרמני, הוא בעיקר תביעה מהעצמי להתקדם, להשתכלל, להיבנות. הוא רצון להידמות לדמויות היסטוריות שהן דמויות מופת מוסריות ואינטלקטואליות. הוא אמונה שמאמץ אינטלקטואלי ומוסרי הוא דרך החיים הרצויה שתוביל לטוב כללי. האליטיזם אינו סותר כהוא זה את האהבה לאנושיות הפשוטה, ואת ההערצה לאלו שלא זכו ללימודים גבוהים או לזמן הפנוי שנדרש לעשייה אינטלקטואלית. ודאי שאנשים רבים שעמלים להביא פרנסה לביתם הם בעלי חוכמת חיים עמוקה ואמיתית, ואהבת אדם שלמה. האליטיזם כן בז במכוון לאלו שיש להם ההזדמנות לקרוא ולהשכיל, אך בוחרים במודע ובמפורש שלא לעשות זאת. לאלו שבוחרים מרצונם להישאר שטחיים ולא לנסות להעמיק בשאלות החיים והמוסר.


יואב רוזנברג

פילוסוף, פיזיקאי, לשעבר מנכ"ל חברת הייטק, לשעבר אלוף משנה בחיל המודיעין. חושב, כותב שירים, כותב ספרים, ופעם גם יסיים את הדוקטורט. אב לארבעה, ומנסה ללמוד צ'לו מאז תחילת תקופת הקורונה. ממייסדי "בית תפילה ישראלי" לקידום יהדות ישראלית. פעיל במחאה הפוליטית לשימור הדמוקרטיה הישראלית. פרסם שירים ב"עיתון 77", "אררט" ו"משיב הרוח". למידע נוסף